Гравиметър ГАК-7Т

Описание

Моделът ГАК-7Т е механичен гравиметър, произведен в бившия Съветския Съюз (СССР). Този тип гравиметри може да се прилагат за детайлни, регионални и маршрутни /профилни/ снимки с разстояния между точките от десетки метри до 10-15 km и повече. Този вид гравиметри са способни да измерват гравитационното ускорение с висока точност. Това им позволява да засичат много малки изменения в гравитационното поле на Земята.

Гравиметърът е инструмент, който се използва за измерване на гравитационното ускорение в дадена област. Това ускорение, наричано гравитационно ускорение, е сила, която действа върху всички обекти с маса и ги привлича към центъра на Земята. Гравиметрите са специализирани уреди, предназначени да измерват това ускорение и да го изразяват като стойност на тежестта или гравитационната сила в дадена точка.

Конкретният гравиметър ГАК-7Т е един разработен на базата на гравиметри ГАК-3М, ГАК-4М, КВГ-1М. Точност на измерване 0.03-0.06 mgl.

Основната част на гравиметъра е еластична кварцова система, състояща се от три основни части: чувствителен елемент, измервателно устройство и температурен компенсатор.

Устройството на ГAK-7T се състои от средна част (самия гравиметър) и външен корпус с топлоизолация. Външният корпус е стоманен цилиндър с фиксиращи винтове в долната част. По дъното и стените на корпуса се полага слой топлоизолация. Колба Дюар, която представлява кухо цилиндрично стъкло със сребърни двойни стени. Съдът предпазва системата от въздействието на внезапни промени във външната температура.

Средната част на гравиметъра се състои от кварцов системен корпус, термозащитна колона и горен панел. Корпусът, в който е монтирана еластичната система, е херметически затворена метална чаша, от която е изпомпван въздух, което е необходимо, за да се елиминира влиянието на атмосферното налягане върху показанията на инструмента.

На горния панел на гравиметъра има отчитащо устройство, термометър, отвор за ключа за обхват, който се затваря с текстолитов прът, окуляр на микроскоп и гнездо за лампа.  Средната част на гравиметъра се поставя в колба на Дюар. За по-плътно свързване на съда на Дюар със средната част на гравиметъра, се поставя вълнено покритие.

Научете повече