
Описание
Фототеодолитът CARL ZEISS JENA 19/13/18 е фотограметрично съоръжение, което е предназначено за заснемане на земни снимки (върху стъклени фото плаки с формат 13×18 сm) предимно за топографски цели. Състои се от фотокамера с постоянно фокусно разстояние от 19 сm и монтирано върху нея ъгломерно приспособление, което по своята същност е модификация на теодолит. То се използва за ориентиране на фотокамерата спрямо снимачната база при извършването на земно стерофотограметрино фотографиране.










През 1902 г. фирмата Цайс проектира фототеодолит. През 1904 г. тя започва конструирането на фототеодолити с обектив Тессар – с фокусно разстояние 127 mm, формат на кадъра 9х12 сm и съответно с фокусно разстояние 180 mm и формат на кадъра 13х18 сm. През периода от 1906 до 1938 г. 13 пъти са направени модификации.
Фирмата Цайс през 1906 г. произвежда фототеодолит, конструиран от Карл Пулфрих. В периода до 1938 г. той е усъвършенстван 10 пъти.
През 1937 г. фирмата Цайс създава земно фотограметрично съоръжение – фототеодолит TAN с формат на снимките 13х18 сm.
Фототеодолитът Цайс – 19 13/18 се състои от две основни части – фотокамера и ъгломерно приспособление. Фотокамерата е с постоянно фокусно разстояние 19 сm и е предназначена за фотографиране върху стъклени фото плаки с формат 13/18 сm. Точната стойност на фокусното разстояние се различава за всеки конкретен инструмент и е гравирана с точност до 0.01 mm върху специална метална пластинка, която е разположена във фокалната равнина. За да се осигури постоянно фокусно разстояние фотокамерата е метална несгъваема и има приспособление за плътно притискане на плаката към шлифованата рамка (фокалната равнина ) на камерата.
Хоризонталният обхват на обектива е 52 g , a вертикалният съответно – 38 g. Той може да се придвижва вертикално по специална релса 30 mm нагоре и 45 mm надолу. Положението на обектива в момента на експонирането се регистрира през оптично изображение на малка триъгълна марка върху фотографираната плака. Пред обектива е монтиран жълт филтър.
По средата на всяка от страните на опорната задна рамка на камерата (към която се притискат стъклените фото плаки с формат 13×18 mm) са поставени четирите метални рамкови марки. Те служат за определяне на образната координатна система. Камерата има приспособление за номериране на плаките при експониране. Фотографирането се извършва ръчно, като обективът се открива и закрива с помощта на специално кожено капаче. Фотокамерата е конструирана от лек метал и може да се върти около вертикалната си ос посредством вертикална ципфа, поставена върху триножна подложка.
Монтираното върху камерата ъгломерно приспособление по своята същност е модификация на теодолит. То се използва за ориентиране на фотокамерата спрямо снимачната база при извършването на земно стереофотограметрично фотографиране (заснемане на стереодвойки земни снимки).
За извършване на качествено заснемане е необходимо земното фотограметрично съоръжение да отговаря на следните основни изисквания:
- да осигурява постоянно фокусно разстояние;
- оптическата ос на обектива да е строго перпендикулярна на равнината, определена от рамковите марки;
- емулсионната равнина да съвпада с равнината на опорната рамка и образите на рамковите марки да са ясни;
- при фотографирането образната абцисна ос да бъде в хоризонтално положение и др.
Прието е всички данни по време на заснимaнето да се отразяват в специален фотограметричен карнет. В него се записват положението обектива и на снимачната ос, номерата на касетите, номерата на плаките, времето за експониране на всяка снимка и т. н.
Прието е всички данни по време на заснимaнето да се отразяват в специален фотограметричен карнет. В него се записват положението обектива и на снимачната ос, номерата на касетите, номерата на плаките, времето за експониране на всяка снимка и т. н.